SEO İle SEM Arasındaki Fark Nedir?

SEO ve SEM

SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlama) birbirine benzeyen ve sıkça karıştırılan; ancak birbirinden farklı olan hizmetlerdir.

SEO  nedir yani Search Engine Optimization web sitenizin doğal yollarla popülerliğini arttırarak arama motorlarında en üst sıralarda görünmelerini sağlayan çalışmalardır. SEM yani Search Engine Marketing ise arama motoru optimizasyonu, ödeme listeleri gibi konuları içermektedir.

SEO Neden Kullanılır?

Her web sitesi hitap ettiği hedef kitlesi tarafından arama motorları aracılığıyla araştırıldığında hemen bulunabilmeyi ister. Her web sitesinin hizmetleri, içerikleri ve ürünlerini ulaştırmak istediği bir kitlesi vardır. Site içeriğinde yer alan bu ürün ve hizmetlerin internet kullanıcıları tarafından yapılacak anahtar kelimeler ile bulunmasını sağlayan sistemler arama motorlarıdır ve arama motorları arama sonuçlarını belirli bir sıraya göre listeler.

Her web sitesi doğal olarak ilk sayfada ve ilk sıralarda olmak ister ancak arama motorları algoritması gelişmiş sistemlerdir ve site içeriği kadar içeriklerin kalitesine ve web sitesinin popülerliğine göre listeleme yapar.

Web sitelerinin içeriklerinden SEO uyumluluklarına, backlink yani başka sitelerden linkleme çalışmalarından sosyal medya üzerindeki çalışmalarına kadar geniş yelpazede hizmet veren SEO firmaları web sitelerini arama motorlar tarafından sevilen siteler haline getirmektedir.

SEO çalışmaları için önemli olan noktaları;

  • Benzersiz içerikler,
  • Uygun anahtar kelime kullanımı,
  • Popüler sitelerde bağlantı oluşturma yani backlink,
  • Sosyal medya platformlarını aktif kullanma,
  • Site navigasyonunu geliştirme olarak özetleyebiliriz.

SEM Neden Kullanılır?

Arama motorları; artık web sitelerinin popüler olmasını sağlamak için arama sonuçları arasında reklam vererek SEM ile sitelerin ön plana çıkmasını sağlamıştır. SEM ile SEO arasındaki fark için şunu söylemek doğru olacaktır; SEM, SEO’nun daha çok reklama dayanan bir türüdür diyebiliriz. SEM web sitenizin reklamını verir ve sitenizi popüler hale getirir. SEO yapmadan da hedef kitlenize ulaşabilirsiniz; burada sitenizin arama motoru sıralaması derdi olmadan internet kullanıcılarının karşısına çıkabilirsiniz.

SEM ve SEO Arasındaki Farklar

  • SEM kullanıcılara daha kısa sürede sonuç vermeye başlar.
  • SEO popülerliği daha doğal yöntemlerle sağlar; her ne kadar SEM size daha kısa sürede popülerlik verse de SEO çalışmaları web sitelerinizin kullanıcılar tarafından daha güvenli görülmesini sağlar.
  • SEM, SEO’ya oranla biraz daha maliyetlidir.

SEO ve SEM hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Web sitelerinizi en yukarıya taşımak ve hedef kitlenizle çabucak buluşmanızı sağlamak bizim işimiz!