SEO Nedir? Neden Gereklidir?

Kısaca SEO Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında firmanızın belirli anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkması işlemine verilen addır. Kaliteli SEO danışmanlığı veren firma ile ortalama kurumsal SEO danışmanlığı veren SEO firması arasındaki fark ise, hem sıralamada hem de kazancı yüksek olan anahtar kelimelerde saklı.

Günümüzde eğer firmanızın bir web sitesi dahi yoksa hemen hemen firmanız gerçekte de var olmuyor anlamına geliyor. Çünkü firmanız bu durumda belirli bir bölgeye hitap etmekten öteye geçemiyor ve kazancınız da internet üzerinden tüm dünyaya ulaşabilen firmalar tarafından her geçen gün biraz daha düşürülüyor. Sonuçta hizmetlerinizi veya ürünlerinizi geniş çevrelere yayamadığınız için kayboluyorsunuz. İşte internet üzerinden kendinizi tanıtmanız ve bir web sitesi sahibi olmanız bu kadar önemlidir.

SEO Neden Gerekli?

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti veren firmalar gerek firmanızı gerekse de web sitenizi bir bütün olarak değerlendiriyorlar. Çünkü kaliteli SEO danışmanlığı firmaları birisi olmadan diğerinin mümkün olmadığını biliyor. SEO ise bu noktada her ikisinin belirli bir seviyeye yükselmesi için gerekli. Sitenizin insanlar tarafından beğenilmesi, sitenizin üst sıralardaki yerinin korunması açısından önemli. Eğer web siteniz kullanıcı dostu değilse veya siteniz arama motorlarının kriterlerini içermiyorsa bu durumda sitenizin SEO danışmanlığı hizmetinden sonra tekrar eski konumlarına gerilmesi söz konusudur. Arama motorlarında kalıcı olmak da sanıldığı kadar kolay bir işlem değil. Bu noktada SEO tek bir yönü ile değil tüm yönleri ile gerekli bir işlemdir ve ancak  kurumsal SEO danışmanlığı firmalarının, işletmenize kazandırabileceği bir özelliktir.

seo nedir açıklaması

SEO günümüzde fazla kazanç, daha fazla tanınma ve daha yüksek marka değeri anlamlarıyla paralel bir hale geldi. Bu noktada alacağınız SEO hizmetini ince eleyip sık dokumanızı tavsiye ediyoruz.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, SEO sürecinin en pahalı ve en uzun vadede gerçekleşen kısmıdır. Kurumsal SEO hizmetleri içerisinde web sitesi SEO adı ile de bilinen site içi SEO hizmetleri ve site dışı SEO hizmetleri verilmektedir. Site dışı SEO’da temel olarak hedef konu ile alakalı web sitelerinden sitenize linkler verilmesidir. Bu noktada ne kadar kaliteli ve konu ile alakalı sitelerden dış link alırsanız, sitenizin yükselmesi de o kadar kolay olacaktır. Site dışı SEO’nun dış linkler ile yönetilen bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.

Site dışı SEO konusu, kurumsal SEO hizmeti veren kişiler arasında da tartışmalı konulardan birisi. Bazıları herhangi bir siteden dış link verilmesinin site dışı SEO sürecinde beklentileri karşılayabildiğini iddia ederken,  web sitesi SEO hizmeti veren firmalar dış linkte alakalı sitelerin önemini bilen firmalardır. Bu konuyu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir web siteniz var ve bu siteye dış link veren çok sayıda web sitesi var. Bu noktada web siteniz için site dışı SEO hizmeti verilmiş demektir. Fakat bu hizmet ne kadar faydalı olmuştur? Kendinizi bir arama motoru algoritması yazan yazılımcıların yerine koyun. Bir web sitesine konu ile alakasız çok sayıda kaynaktan dış link geliyor olduğunu varsayalım. Diğer bir siteye ise konu ile alakalı web sitelerinden dış linkler geliyor olsun. Bu noktada insanlara konu ile alakalı sitenin hangisi olduğunu gösterme konusunda herhalde zorlanmazsınız. Site dışı SEO konusunda bu kriteri bilen ve buna göre davranan seoizmir.net gibi kurumsal SEO firmalarından yardım alabilirsiniz.. SEO hizmeti sürecinde web sitesi SEO olarak da bilinen site içi SEO’nun da payının yadsınamaz derecede büyük olduğunu da ekleyelim.