Tüp Bebek Uygulaması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Normal yollarla gebe kalamayan çiftler gebelik şansını tüp bebek ile arttırabilirler. Dünyada 1978 yılında İngiltere’de ilk tüp bebek dünyaya gelmiştir. Türkiye’de ise ilk tüp bebek 1989 yılında Ege üniversitesinde doğmuştur. Şimdilerde ise tüp bebek Kıbrıs ve Gürcistan gibi pek çok yerde yapılabilen sıradan bir uygulamadır.

Basit bir şekilde tüp bebek yöntemini açıklamak gerekirse, kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında döllenir ve embriyo gelişimi sağlandıktan sonra embriyo tekrar kadın rahmine yerleştirilir. Bu şekilde gebelik şansı oldukça artmaktadır.

Tüp Bebek Kimler İçin Uygulanmaz

Tüp bebek yöntemi pek çok çift için umut olsa da bazı çiftler için tüp bebek yöntemi uygulanmamaktadır.

Hiç spermi olmayan erkekler ve yumurtalıklardan alınan parçalardan da Sperm elde edilemeyen erkekler için tüp bebek tedavisi yapılamaz. Yumurtlama yapmayan, menopoza giren, rahmi alınan kadınlarda da tüp bebek tedavisi mümkün değilken diğer kişilerde farklı başarı oranlarında tüp bebek sahibi olunabilir.

Tüp Bebekte Başarı Şansı

Herhangi bir tedavi yapılmayan normal çiftlerde sıradan bir adet döneminde canlı doğum oranı %27.7 iken tüp bebekte bu oran %40-45’dir. Tüp bebek tedavisinde deneyimli bir ekip ve gelişmiş laboratuvar yöntemleri ile çalışmak başarı şansını arttırmaktadır.

Tüp bebekte başarı şansı kısırlığa sebep olan etken ile yakından ilgilidir. Yumurtalık üretimi az olan hastalarda başarı oranı yüzde 15 daha düşüktür. Yumurtlama sorunu yaşayan hastalarda tüp bebek şansı yüzde 38 daha fazladır.

Yardımla Üreme Teknikleri Nelerdir?

Yumurta toplanarak gebelik oluşumunu sağlayan tüm üreme teknikleri yardımla üreme tekniğidir. Bu nedenle oldukça çeşitlidir.

İn Vitro Fertilizasyon (IVF)

Kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sperm laboratuvarda döllendikten sonra embriyolar 3-5 günlük zaman diliminden sonra anne rahmine yerleştirilir.

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)

Kadından alınan yumurtanın içine özel bir iğne yardımıyla sperm bırakılır. Döllenme burada sağlanır. Sperm sayısı ve kalitesinde sorun olan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Böylece spermin yolu kısalmış ve döllenme şansı artmış olur.

İn Vitro Maturasyon (IVM):

Uyarılan yumurtalar henüz tam gelişmemişken laboratuvar ortamında olgunlaştırılır. Geliştirilen yumurtalardan ise klasik tüp bebek yöntemi ile embriyo elde edilir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp bebek tedavisi beş aşamada gerçekleşmektedir.

1) İlk olarak çiftin kısırlığa sebep olan sorunu bulunur ve ilaç tedavisi belirlenir.

2) Yumurtalar uyarılarak birden çok yumurta elde edilmek amaçlanır. Anne adaylarının adetinin 2 ya da 3. günü ilaç tedavisi başlar ve 12 gün sürer. Anne adayı kontrol altında tutulur.

3) Uyarılan yumurtalar belirli bir olgunluğa erişince iğne ile yumurta çatlatılır. Sonra olgunlaşan yumurtalar toplanır. Aynı zamanda babadan da sperm örneği alınır.

4) En kaliteli sperm ve yumurta seçilerek laboratuvar ortamında döllenme sağlanır.

5) Oluşan embriyolardan en kalitesi anne adayına nakledilir.

 Faydalı Siteler

http://cyprustupbebek.com/kibris-tup-bebek-merkezleri/